Jak dbać o kostkę brukową? cz. 1

Data dodania: 2015-10-28 09:09:55

Kostki brukowe, mimo swej ogromnej wytrzymałości, są stale narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Chodzi tu przede wszystkim o wilgoć i zmiany temperatury, jednak wynikające z intensywnego użytkowania uszkodzenia mechaniczne oraz mikroorganizmy również odciskają na kostce brukowej swoje piętno. Jak dbać o kostkę brukową? Jak zabezpieczyć ją przed zniszczeniem i zaplamieniem, a w razie potrzeby wyczyścić? Odpowiedzi na te i inne pytania spróbujemy udzielić w niniejszym wpisie.

Mycie bruku

Zarówno granitowa kostka brukowa, jak i jej betonowy odpowiednik są idealnym miejscem do rozwoju porostów – zwłaszcza jeśli znajdują się w wilgotnym, zacienionym miejscu. Zielony nalot oraz pył wnikający w zagłębienia kostek, najlepiej czyścić myjką ciśnieniową z wykorzystaniem odpowiednich środków chemicznych. Właściwie dobrane nie tylko usuną mikroorganizmy, ale również na długo zabezpieczą powierzchnię przed ich nawrotem. Nie zaleca się skrobania bruku gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia, a nawet trwałego zniszczenia materiału.

Odplamianie bruku

Tłuszcz, olej silnikowy oraz benzyna zostawiają na powierzchni kostki brukowej wyjątkowo nieestetyczne ślady. Istnieje wiele specjalistycznych preparatów, które pozwalają szybko się z nimi uporać, jednak ich dobór powinien być dokładnie przemyślany. Ponieważ środki o zbyt silnym działaniu mogą odbarwić czyszczoną nawierzchnię zaleca się korzystanie z wodnego roztworu płynu do naczyń (w proporcji 1/3). Delikatnie naniesiony i pozostawiony na czas ok. 1 godziny, powinien uporać się z większością plam.

Impregnacja

Miejsca takie jak okolice grilla czy podjazd są szczególnie narażone na zabrudzenia. Z tego powodu zaleca się pokrywanie ich środkami zabezpieczającymi przed zaplamieniem. Odpowiednia impregnacja nie tylko zatrzyma benzynę, oleje i inne płynne zanieczyszczenia, ale również podniesie ogólną odporność bruku na ścieranie.