Jak dbać o kostkę brukową? cz. 2

Data dodania: 2015-10-28 09:09:55

Bez względu na intensywność naszych starań nie unikniemy zabrudzeń – prędzej czy później pojawią się na każdej brukowanej powierzchni. Ponieważ wytrzymała granitowa kostka nie wymaga intensywnych prac konserwacyjnych, zazwyczaj wystarcza regularne zamiatanie i przemywanie czystą wodą. Co jednak zrobić w przypadku intensywnych zanieczyszczeń, takich jak plamy z oleju silnikowego czy porosty? Poniżej prezentujemy kilka porad, które z pewnością pomogą utrzymać chodnik, podjazd i każdą inną brukowaną powierzchnię w doskonałym stanie.

Odchwaszczanie

Szczeliny między kostkami brukowymi to idealne miejsce do rozwoju chwastów. Walka z nimi jest wyjątkowo czasochłonna – system korzeniowy znajduje się pod warstwą bruku dlatego nawet regularne wyrywanie zielonych części roślin pomaga jedynie na krótką chwilę. Znacznie lepszym (a z pewnością bardziej efektywnym) sposobem jest zastosowanie herbicydów przeznaczonych do tępienia chwastów. Aplikowane spryskiwaczem lub przeznaczonym do tego celu specjalnym mazakiem szybko oczyszczą brukowaną powierzchnią z dziko rosnących roślin.

Uzupełnianie braków

Wiatr, działanie owadów, a także intensywne użytkowanie mogą doprowadzić do ubytków piasku wypełniającego szczeliny między kostkami. Brak odpowiedniego wypełnienia sprawia, że stają się one niestabilne, a całej powierzchni (podjazdu, chodnika, etc.) grozi postępująca degradacja i wykruszanie się kolejnych elementów. Ubytki należy systematycznie uzupełniać, dosypując materiał wypełniający przemiatając nim bruk.

Wykwity

Problem ten dotyczy przede wszystkim osób wykorzystujących bruk betonowy - granitowa kostka brukowa nie wytrąca żadnych związków chemicznych i nie przebarwia się. Wodorotlenek wapnia, powstający podczas wiązania betonu, wydostaje się na zewnątrz pod wpływem parowania wody tworząc nieestetyczny biały nalot. Wykwity znikają samoistnie (pod wpływem działania deszczu i czynników mechanicznych) jednak proces ten może zająć nawet dwa lata. Osobom, którym zależy na szybkim rozwiązaniu problemu poleca się słaby wodny roztwór kwasu solnego (proporcje 1/5), który należy później dokładnie spłukać za pomocą czystej wody.

Każdy właściciel brukowanego podjazdu, chodnika czy schodów chce, by był on zadbany i estetycznie się prezentował. Mimo iż kamień nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych, zdarzają się sytuacje, w których nie obejdzie się bez odrobiny kosmetyki. Mamy nadzieję, że powyższe porady okażą się przydatne.