Moda na drewniane konstrukcje

Data dodania: 2015-03-18 09:36:45

Ciekawym zjawiskiem jest obserwowana w ostatnich latach moda na domy w całości zbudowane z drewna. Nie są one w żadnym razie nowością gdyż konstrukcje tego typu powstawały już setki lat temu. Zastanawiający jest jednak powód pojawienia się takiego trendu. Czy jest to chęć zdobycia prestiżu? Możliwości jakie daje współczesna technologia? A może względy czysto estetyczne?

Zalety i wady

Współczesne domy z drewna, oprócz wyglądu, w niczym nie przypominają swoich dawnych odpowiedników.

Wszystkie elementy konstrukcyjne są do siebie idealnie dopasowane, dzięki czemu, mimo stosunkowo cienkich ścian, drewniane konstrukcje mieszkalne posiadają wyjątkowo dobre parametry termiczne. Nie tylko szybko się nagrzewają, ale również, w miesiącach letnich, szybciej oddają ciepło. Ogrzanie domu z drewna jest również bardziej ekonomiczne niż w przypadku jego murowanego odpowiednika.

Kolejną zaletą jest niewątpliwie łatwość montażu takiego domu. Nie oznacza to bynajmniej, że powinniśmy się za to zabrać sami. Wzniesienie domu z drewna należy zlecić fachowcom, co zagwarantuje nam szybkie wykonanie oraz pełną funkcjonalność domu po jego ukończeniu. Dodatkowym plusem jest fakt iż dom z drewna można postawić nawet w siedem tygodni.

Drewno użyte do budowy posiada unikalne właściwości, które pozwalają mu na regulację wilgoci w pomieszczeniu i, w efekcie, wytworzenie dobroczynnego mikroklimatu. Dodatkowo, zapach i ciepło drewna zapewniają wykonanym z niego konstrukcjom przytulny nastrój.

Czytając powyższe akapity można by dojść do wniosku, że domy z drewna mają same zalety i są idealnym rozwiązaniem dla każdego. Nie jest to jednak prawda.

Pomimo dużej solidności, konstrukcje drewniane wciąż znacznie ustępują solidnością swoim murowanym odpowiednikom. Ich wytrzymałość zależy przede wszystkim od stanu drewna i jego uprzedniego zahartowania na szkodliwy wpływ warunków zewnętrznych. Nawet bezwładność cieplna, będąca charakterystyczną właściwością drewna, może być zarówno jego wadą jak i zaletą. Szybkie nagrzewanie oraz wychładzanie budynku nie w każdych warunkach jest bowiem cechą pożądaną.

Domy z drewna charakteryzuje dość wysublimowana technologia, a ich montaż wymaga nie tylko wielkiej dokładności i kultury technicznej, ale również doskonałej znajomości wymagań technicznych.

Nie trzeba również dodawać, że konstrukcje drewniane są znacznie bardziej podatne na działanie ognia.

Przyszłość leży w drewnie czy w kamieniu?

Mimo rosnącej popularności, dom z drewna wciąż nie stanowi realnej konkurencji dla konstrukcji murowanych. Duże koszty montażu oraz niewielka liczba firmbudujących drewniane konstrukcje, sprawiają, że stanowią one jedynie luksusową alternatywę. Obaw nie musi mieć również przemysł kamieniarski. Domy z drewna wymagają nie tylko solidnych fundamentów ale również brukowanych i wykładanych kamiennymi płytami podjazdów. Oznacza to, że Twoja zaprzyjaźniona kopalnia granitu może spać spokojnie.