Warto dbać o parki miejskie

Data dodania: 2015-03-20 08:52:45

Parki miejskie stanowią miejsce, w którym każdy mieszkaniec metropolii może odnaleźć spokój oraz wejść w kontakt z naturą bez konieczności wyjeżdżania w góry bądź na wieś. Jest to przestrzeń specjalnie wydzielona i otoczona opieką przez miejskie władze – nie wolno stawiać tam żadnych nowych budynków ani w żaden inny sposób wpływać na kształt parku.

Większość ludzi odczuwa potrzebę ucieczki od zgiełku miasta, dlatego nadające się do tego celu parki miejskie wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Dlaczego jednak utrzymanie ich w dobrym stanie jest tak ważne?

Trochę historii

Pierwsze wzmianki o parkach miejskich pochodząą jeszcze z siedemnastego wieku. Wtedy to, w europejskich miastach (przede wszystkim niemieckich i francuskich), zaczęły powstawać pierwsze promenady, dostępne dla szerokiej publiczności. Ogrody pałacowe, będące do tej pory własnością arystokracji oraz kleru, nie tylko były oddawane do publicznego użytku, ale wręcz zamieniane na przestrzeń publiczną. Mieszczanie spędzali w nich wolny czas spacerując, spotykając się towarzysko bądź uprawiając sporty. Funkcje te parki miejsce zachowały do dziś.

Idea parku miejskiego, jaki znamy obecnie, narodziła się jednak nieco później, bo dopiero w dziewiętnastowiecznej Anglii. Mimo iż za twórcę koncepcji wciąż uważa się Johna Claudiusa Loudona, pierwszy park zaprojektował Joseph Paxton. Jego otwarcie miało miejsce w Liverpoolu, w 1847 roku. Idea parków miejskich nie tylko szybko przyjęła się w całej uprzemysłowionej części Europy, ale dotarła również do Stanów Zjednoczonych.

Głównym powodem powstawania parków miejskich była potrzeba stworzenia przestrzeni, w której ludność szybko rosnącego, nowoczesnego miasta mogłaby odpocząć od zanieczyszczeń.

Dbajmy o zieleń miejską!

Przestrzeń wokół nas ulega nieustannym zmianom. Powstają nowe budynki, stare kamienice są odnawiane, natomiast drogi oraz chodniki stale remontowane i poszerzane. Nie wolno jednak zapominać o zieleni miejskiej! Parki miejskie starzeją się i zużywają podobnie jak wszystko inne, dlatego wymagają nieustannej troski oraz opieki. Należy monitorować stan drzew, wycinając chore i zastępując je młodymi. Kosić i, w miarę potrzeb, dosiewać trawę. Dbać o ławki, utrzymując je w dobrym stanie. Wytyczać aleje spacerowe, posiadające dobrze ubite, wyrównane podłoże oraz solidne krawężniki granitowe. Wreszcie, dokarmiać zwierzęta, które wybrały parkmiejski na swój dom.

Jak widać, zadań stojących przed władzami miast jest naprawdę dużo. Jednak, kiedy pomyślimy o korzyściach, jakie daje każdej metropolii posiadanie własnego parku, szybko zorientujemy się, że warto o nie dbać. Zieleń, śpiew ptaków, stawy i strumienie – park miejski sprawia, że wszystko to jest na wyciągnięcie ręki.