Blog

Konserwacja nagrobków

Data dodania: 2016-02-02 15:55:32

Nagrobki narażone są na szereg szkodliwych działań i czynników zewnętrznych. Zjawiska atmosferyczne, takie jak opady deszczu i śniegu, duże wahania temperatur (mróz i upały), promieniowanie słoneczne, brud, kurz, mchy, chwasty, a także ptasie odchody – wszystko to stanowi zagrożenie dla płyt nagrobnych, niszczy je, zanieczyszcza i powoduje uszkodzenia.

Prehistoryczne techniki obróbki kamienia

Data dodania: 2016-02-02 15:49:28

Badania dowodzą, że już ponad 70 tysięcy lat temu prymitywni przedstawiciele ludzkiej cywilizacji rozgrzewali kamienie. Poza obróbką kamienia polegającą na jego łupaniu za pomocą niezwykle prostych narzędzi, proces rozgrzewania miał służyć uzyskaniu lepszego surowca produkcyjnego.

Nietypowe zastosowanie granitu

Data dodania: 2016-02-02 15:30:46

Granit ze względu na swoje cechy i właściwości, tj. dostępność dużych bloków, łatwość cięcia i polerowania, wytrzymałość, kwaso- i mrozoodporność oraz niewątpliwe walory estetyczne, znajduje szerokie zastosowanie, przede wszystkim w budownictwie jako kamień budowlany i dekoracyjny.

Co warto wiedzieć o kostce brukowej?

Data dodania: 2016-02-02 15:20:06

Kostka brukowa stanowi materiał do układania nawierzchni ulic, placów, podjazdów lub chodników. Poza rozróżnieniem w zakresie kształtu i wielkości, kostkę brukową można kategoryzować wg surowca, z jakiego jest tworzona. I tak rozróżniamy:

Boliwijski cud architektury

Data dodania: 2016-02-02 15:12:55

Na świecie istnieje mnóstwo zadziwiających miejsc, ciekawych, intrygujących, budzących spory naukowców i zachwyty turystów. Jednym z takich miejsc jest z pewnością monumentalny kompleks Puma Punku, leżący na terenie dzisiejszej Boliwii, na wysokości 3800 m n.p.m., którego powstanie powszechnie datuje się na przedział lat od 536 do 600 roku n.e., uznawany za duchowy i polityczny ośrodek cywilizacji Inków.

Zalety naturalnego kamienia

Data dodania: 2016-02-02 15:09:55

Kamień naturalny to jeden z surowców, którego intensywne wydobycie nie ogranicza dostępności jego zasobów. Z pewnością wyróżnia go wiele zalet, a ich istnienie znacząco wpłynęło na jego popularność i wciąż rosnące nim zainteresowanie.

Jak dbać o kostkę brukową? cz. 1

Data dodania: 2015-10-28 09:09:55

Kostki brukowe, mimo swej ogromnej wytrzymałości, są stale narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Chodzi tu przede wszystkim o wilgoć i zmiany temperatury, jednak wynikające z intensywnego użytkowania uszkodzenia mechaniczne oraz mikroorganizmy również odciskają na kostce brukowej swoje piętno. Jak dbać o kostkę brukową? Jak zabezpieczyć ją przed zniszczeniem i zaplamieniem, a w razie potrzeby wyczyścić? Odpowiedzi na te i inne pytania spróbujemy udzielić w niniejszym wpisie.

Jak dbać o kostkę brukową? cz. 2

Data dodania: 2015-10-28 09:09:55

Bez względu na intensywność naszych starań nie unikniemy zabrudzeń – prędzej czy później pojawią się na każdej brukowanej powierzchni. Ponieważ wytrzymała granitowa kostka nie wymaga intensywnych prac konserwacyjnych, zazwyczaj wystarcza regularne zamiatanie i przemywanie czystą wodą. Co jednak zrobić w przypadku intensywnych zanieczyszczeń, takich jak plamy z oleju silnikowego czy porosty? Poniżej prezentujemy kilka porad, które z pewnością pomogą utrzymać chodnik, podjazd i każdą inną brukowaną powierzchnię w doskonałym stanie.

Skała znana na świecie

Data dodania: 2015-10-16 09:20:11

Strzegom nie bez powodu jest nazywany granitową stolicą Polski. To zaledwie szesnastotysięczne miasteczko zasłynęło właśnie z wydobycia tego cennego kamienia – ogromne tereny Przedgórza Sudeckiego są jednym z najbogatszych w granit obszarów w Europie.

Niezbędnik brukarza i kamieniarza

Data dodania: 2015-10-07 09:01:55

Działalność kamieniarska to szlachetna choć ciężka praca, zaś bez odpowiednich narzędzi staje się praktycznie niemożliwa. Zakładając firmę w tej branży należy zadbać o jej dobre wyposażenie – zarówno solidne narzędzia, jak i wydajne maszyny. Inwestycja taka nie jest tania, ale z pewnością szybko się nam zwróci.

Naturalność zawsze w modzie

Data dodania: 2015-09-28 08:59:26

Od zawsze cenimy sobie przyrodę oraz obcowanie ze wszystkim co się z nią wiąże. Odpoczynek na łonie natury to świetny sposób na przysłowiowe „doładowanie baterii” i odprężenie się po ciężkiej pracy. Nic zatem dziwnego, że z takim upodobaniem otaczamy się naturalnymi materiałami wykończeniowymi – kamieniem oraz drewnem.

Budowanie bez zaprawy

Data dodania: 2015-09-21 10:41:26

Jak dowodzą najnowsze badania, sztuka wznoszenia kamiennych budowli bez użycia zaprawy istniała już w neolicie. Ówcześni ludzie wznosili kamienne bariery by oznaczyć teren lub zagrodzić drogę zwierzętom, a za budulec służyły im przede wszystkim kamienie zgromadzone podczas oczyszczania pól uprawnych. Wraz z postępem cywilizacyjnym (i technologicznym) proste mury ustąpiły miejsca bardziej skomplikowanym budowlom, takim jak chociażby mosty.

Wszystko co musisz wiedzieć o granicie

Data dodania: 2015-07-01 10:22:35

Należy do grupy najbardziej pospolitych skał magmowych. Jego polskie złoża ulokowane są przede wszystkim na Dolnym Śląsku oraz w Tatrach.

Granit na tle konkurencji czyli wybieramy najlepszy kamień naturalny

Data dodania: 2015-06-26 13:51:35

Kamień, obok drewna, jest jednym z najpopularniejszych naturalnych surowców budowlanych. Na wielu polach prześciga swojego bezpośredniego „konkurenta”, będąc trwalszym, znajdując zastosowanie na innych polach. Co ważne, jego pokłady są praktycznie niewyczerpywalne.

Chodnik w ogrodzie

Data dodania: 2015-06-25 14:17:35

Ogród, miejsce relaksu, spotkań z przyjaciółmi, spędzania wolnego czasu, ale również wykonywania drobnych prac, które w gruncie rzeczy bardziej uspokajają, niż męczą. Abyśmy mogli mówić o jego multifunkcjonalnym charakterze, poza krótko przystrzyżoną trawką, powinien cechować się obecnością wszystkich niezbędnych elementów. Dlatego nie może w nim zabraknąć altany, ławki, kamiennego grilla czy miejsca widokowego. Jednak aby móc wygodnie korzystać z powyższych atrakcji nie niszcząc przy tym zadbanej trawy, niezbędny jest chodnik, łączący wszystkie elementy „rozsiane” po ogrodzie.

Różne sposoby oddzielenie trawnika od rabaty

Data dodania: 2015-06-24 11:56:51

Estetycznie przycięty trawnik jest dumą dla właściciela. Poza wartościami estetycznymi, zasługuje na uwagę również z praktycznych względów. Pozwala miło spędzić czas blisko domu, na świeżym powietrzu. Idealną sytuacją wydaje się perfekcyjnie, niemal od linijki oddzielony trawnik od rabaty, w myśl angielskich wytycznych. Jednak nie każdemu pasuje taki trend. W jaki sposób może uniknąć tej pozornej doskonałości? Na szczęście materiałów wykończeniowych jest cała masa i jedynie od naszej wyobraźni zależy ostateczny wygląd trawnika.

Sztuka układania kostki brukowej

Data dodania: 2015-06-22 10:30:23

Patrząc na gotowe chodniki czy podjazdy, mogłoby się wydawać, że układanie kostki brukowej nie należy do trudnych zadań. Rzeczywistość jest zgoła inna. Wymaga wnikliwego rozplanowania pracy, poznania właściwości wykorzystywanego materiału oraz stosownej sprawności manualnej.

Przydomowy taras – z czego wykonać?

Data dodania: 2015-06-17 16:17:31

Każdy właściciel jednorodzinnego domu lub w miarę samodzielnego mieszkania marzy, by obok swojej posiadłości wybudować taras. To właśnie tam mógłby z całą rodziną spędzać ciepłe, letnie dni, zapraszać przyjaciół na grilla i inne imprezy na świeżym powietrzu. Dziś sprawdzimy jak zbudować taras, by w pełni realizował postawione przed nim funkcje, w pełni bezpiecznie i praktycznie.

Tradycja wydobywania strzegomskiego granitu

Data dodania: 2015-03-30 08:08:26

Granit jest najpospolitszą ze skał magmowych – występuje w ogromnych ilościach na całym świecie. Pomimo swojej pospolitości, jest minerałem niezwykle cennym, od wieków znajdującym zastosowanie w budownictwie oraz przy wykonywaniu elementów dekoracyjnych.

Zalety kamiennych posadzek

Data dodania: 2015-03-27 08:39:45

Kamień jest wykorzystywany w budownictwie już od starożytności. Wytrzymały, trwały oraz stosunkowo łatwy w obróbce, po dziś dzień jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów. Nie bez przyczyny największe architektoniczne dzieła w historii ludzkości zostały wykonane właśnie z kamienia.

Czy ciągłe remonty poprawiają jakość życia w mieście?

Data dodania: 2015-03-25 08:34:45

Zjawiskiem, jakie od pewnego czasu można zaobserwować w każdym większym mieście są nieustanne remonty. A to wymiana nawierzchni, a to naprawa pękniętej rury, a to odrestaurowują kolejną zabytkową elewację, a to kładziona jest nowa płyta chodnikowa.

Dziurawe drogi czyli odwieczny problem polskich kierowców

Data dodania: 2015-03-23 08:33:45

Któż z nas nigdy nie narzekał na stan rodzimych dróg? Dziury, koleiny, popękany asfalt, nierówny bruk – każdy z tych problemów jest nam (i naszemu samochodowi) doskonale znany. Boli to tym bardziej, gdy porównamy je z drogami leżącymi tuż za polską granicą – w Niemczech, oraz w Czechach.

Warto dbać o parki miejskie

Data dodania: 2015-03-20 08:52:45

Parki miejskie stanowią miejsce, w którym każdy mieszkaniec metropolii może odnaleźć spokój oraz wejść w kontakt z naturą bez konieczności wyjeżdżania w góry bądź na wieś. Jest to przestrzeń specjalnie wydzielona i otoczona opieką przez miejskie władze – nie wolno stawiać tam żadnych nowych budynków ani w żaden inny sposób wpływać na kształt parku.

Moda na drewniane konstrukcje

Data dodania: 2015-03-18 09:36:45

Ciekawym zjawiskiem jest obserwowana w ostatnich latach moda na domy w całości zbudowane z drewna. Nie są one w żadnym razie nowością gdyż konstrukcje tego typu powstawały już setki lat temu. Zastanawiający jest jednak powód pojawienia się takiego trendu. Czy jest to chęć zdobycia prestiżu? Możliwości jakie daje współczesna technologia? A może względy czysto estetyczne?