Chodnik w ogrodzie

Chodnik w ogrodzie - 30_2.jpg Ogród, miejsce relaksu, spotkań z przyjaciółmi, spędzania wolnego czasu, ale również wykonywania drobnych prac, które w gruncie rzeczy bardziej uspokajają, niż męczą. Abyśmy mogli mówić o jego multifunkcjonalnym charakterze, poza krótko przystrzyżoną trawką, powinien cechować się obecnością wszystkich niezbędnych elementów. Dlatego nie może w nim zabraknąć altany, ławki, kamiennego grilla czy miejsca widokowego. Jednak aby móc wygodnie korzystać z powyższych atrakcji nie niszcząc przy tym zadbanej trawy, niezbędny jest chodnik, łączący wszystkie elementy „rozsiane” po ogrodzie. Jeśli przydomowy ogródek ma nie tylko wyglądać, ale również być funkcjonalny, czyli gotowy na częste wydeptywanie prowadzące do zanikania trawy czy wzmożonej aktywności chwastów, najlepiej gdy posiadać będzie wydzielone ścieżki do spacerowania. Wyraźnie zaznaczony chodnik stworzony np. z płyt kamiennych czy granitowych, jest pomocny również z innego względu. Okaże się zbawienny tuż po ulewie – krocząc po płytach nie przemoczymy butów, co miałoby miejsce w trakcie spaceru po trawie.

Dobry plan podstawą sukcesu. Chodnik jest elementem małej architektury ogrodowej, przybierającym postać utwardzonego pasa. To właśnie krocząc nim, można bez problemu dotrzeć do poszczególnych elementów przestrzeni, nie niszcząc przy tym trawy i innych ozdób.Aby chodnik ogrodowy został nazwany funkcjonalnym, musi spełniać kilka założeń. Przede wszystkim powinien zapewniać komunikację ze wszystkimi ważnymi miejscami w ogrodzie, w końcu takie jest jego główne zadanie. Ponadto, dobrze, jeśli będzie chronił elementy natury przed niszczącym działaniem spacerowiczów. Wreszcie powinien umożliwiać przechadzanie się po ogrodzie nawet w deszczowe dni, nad ranem lub wieczorem, gdy na trawie pojawi się rosa oraz świeżo po ulewie, bez zagrożenia przemoczenia butów.Chcąc sprawić, by chodnik rzeczywiście łączył strategiczne miejsca w ogrodzie, szczególnie na nierównej powierzchni, niezbędne okażą się spore umiejętności planowania. To od nas zależeć będzie jego bieg, dlatego zanim rozpoczniemy tworzenie ścieżki, dokładnie przemyślmy miejsce jej rozłożenia. Przy okazji warto się zastanowić, jak szeroki chodnik będzie nam potrzebny oraz na jakim podłożu spocznie.Bez względu jakie decyzje podejmiemy, chodnik powinien być trwały, zapewniać wygodę i pasować stylistycznie do całości ogrodu. Najlepiej, choćby ze względów estetycznych, nie przesadzać ze skomplikowaniem ścieżek. Nadmiar ciągów doprowadzi do chaosu, który jest w stanie zepsuć nawet najbardziej udaną koncepcję.

Z czego zbudować chodnik?Jedna z pierwszych decyzji, którą będziemy musieli podjąć przed budową chodnika w ogrodzie, dotyczy materiału przy pomocy którego wykonamy ścieżkę. Dzisiejszy rynek budowlany nie cierpi na brak produktów, dzięki czemu nie jesteśmy skazani na identyczne rozwiązania, jak choćby u sąsiada za płotem.

Tworząc chodnik możemy posłużyć się następującymi materiałami: kamieniem, płytami chodnikowymi, kostkami betonowymi, klinkierem. Najlepiej, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, zapoznać się z właściwościami każdego rozwiązania i wybrać produkt pasujący zarówno funkcjonalnie, jak i estetycznie.

Etapy budowy ogrodowej ścieżki
Tworzenie ogrodowej ścieżki to realizacja wielu etapów, bez których niemożliwy byłby do osiągnięcia satysfakcjonujący wynik końcowy. Przyjrzyjmy się kolejnym krokom, na przykładzie popularnej kostki brukowej. Pierwszy etap powinien obejmować przygotowanie nawierzchni na materiał. Korytowanie, bo tak nazywa się ów proces, to między innymi kopanie w podłożu z uwzględnieniem warstwowości tworzonej nawierzchni. W dalszych krokach powinniśmy przygotować warstwę nośną wraz z wyprofilowaniem ścieżki. Po ukończeniu powyższego kroku, zajmijmy się obrzeżami. Krawężnik ogrodowy lub betonowy powinien zapewnić stabilność kostki usytuowanej tuż przy obrzeżach. Następnie należy wykonać podsypkę, najczęściej z piasku i grysu, na którą nałożona zostanie kostka. Tę układamy ciasno, rzędowo lub według wcześniej zaplanowanego wzoru. Na koniec nie zapomnijmy uzupełnić szczelin między kostkami piaskiem, a następnie utwardzić konstrukcję.
powrót