Warto wiedzieć coś kostce

Warto wiedzieć coś kostce  - 29_1.jpg Kostka brukowa stanowi materiał do układania nawierzchni ulic, placów, podjazdów lub chodników. Poza rozróżnieniem w zakresie kształtu i wielkości, kostkę brukową można kategoryzować wg surowca, z jakiego jest tworzona. I tak rozróżniamy:
- kostkę kamienną otrzymywaną w procesie obróbki naturalnego kamienia (np. bazaltowa lub granitowa kostka brukowa),
- kostkę ceramiczną (np. cegła klinkierowa),
- kostkę betonową będącą wyrobem mieszanki betonowej,
- kamień polny.
Obecnie niezmienną popularnością cieszą się kostki betonowe i kamienne. Za ich wykorzystaniem jako materiałów w budowaniu nawierzchni dla ruchu pieszego i kołowego, przemawiają głównie: powszechna dostępność, trwałość, uniwersalność zastosowań oraz wysoka estetyka.


Betonowa kostka brukowa
Dzisiejsza produkcja betonowej kostki brukowej bazuje najczęściej na zagęszczaniu betonu metodą wibroprasowania. Technologia ta charakteryzuje się wysoką wydajnością, dopuszczając jednocześnie szeroki zakres kształtowania asortymentu i parametrów technicznych wyrobu. Do produkcji betonowych kostek brukowych stosuje się mieszanki betonowe o małej zawartości wody. Dodatek kruszyw, w postaci kolorowych grysów lub pigmentów, pozwala barwić kostkę w całym przekroju lub jedynie w jej wierzchniej warstwie. Niestety specyfika produkcji elementów betonowych jest bezpośrednio przyczyną pewnych wad betonowej kostki brukowej. Otóż są to przede wszystkim wykwity wapniowe, jakie pojawiają się na powierzchni kostki w postaci białych nalotów, a także stosunkowo wysoka podatność na uszkodzenia wynikające z powtarzalnego procesu zamrażania i rozmrażania, szczególnie przy jednoczesnym stosowaniu soli odladzających.


Kamienna kostka brukowa
Rozwiązaniem w budowaniu wszelkich nawierzchni mających posłużyć w doskonałym stanie przez wiele lat, jest zastosowanie kamiennej kostki brukowej. Proces wydobycia i obróbki kamienia naturalnego jest zasadniczo ekologiczny i nieszczególnie energochłonny. Pozwala uzyskać produkt, który jest odporny na ścieranie, kruszenie, odbarwianie, ogień, mróz i wszelkie uszkodzenia. Najpopularniejszym wyrobem w omawianej kategorii z całą pewnością jest granitowa kostka brukowa. To zdecydowanie połączenie zalet kamienia naturalnego i wysokiej estetyki, gwarantującej szerokie możliwości jej wykorzystania.


Kostki granitowe
doskonale sprawdzają się w wykonawstwie praktycznych i estetycznych podjazdów, alejek, chodników, czy też parkingów. Dostępne w wielu rozmiarach (im większy nacisk, tym większą kostkę należy zastosować) oraz kolorach (szara, ruda, szarożółta, czerwona, czarna) zaspokoją najwyższe aranżacyjne wymagania. Kostka granitowa to dobry wybór, należy jednak pamiętać o odpowiednim jej ułożeniu. Po wytyczeniu terenu, na jakim zostanie ułożona kostka, wykonuje się wykop o odpowiedniej głębokości, uzależnionej od rozmiaru stosowanej kostki, przewidywanych obciążeń, ukształtowania terenu i rodzaju podłoża. W wykopie następuje układanie warstw podsypki z tłucznia lub żwiru kamiennego. Następnie, bezpośrednio pod kostką granitową należy umieścić warstwę z podkładem, zazwyczaj jest to podsypka cementowo-piaskowa lub sam piasek. Granitowa kostka brukowa prezentuje się efektownie, a jej solidność i wysoka jakość surowca, pozwolą cieszyć się nawierzchnią przez długie lata.
powrót