Niezbędnik kamieniarza

Niezbędnik kamieniarza - 27_1.jpg Niezbędnik kamieniarza
Niezbędnik brukarza i kamieniarza. Działalność kamieniarska to szlachetna choć ciężka praca, zaś bez odpowiednich narzędzi staje się praktycznie niemożliwa. Zakładając firmę w tej branży należy zadbać o jej dobre wyposażenie – zarówno solidne narzędzia, jak i wydajne maszyny. Inwestycja taka nie jest tania, ale z pewnością szybko się nam zwróci. W poniższym wpisie pokrótce charakteryzujemy sprzęt, który każda firma świadcząca usługi brukarskie absolutnie musi posiadać.

Docinanie kostki brukowej
Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ważna jest możliwość precyzyjnego cięcia kamiennych bloków. W tym celu wykorzystuje się kilka rodzajów maszyn, charakteryzujących się różną skutecznością. Ergonomiczna i stosunkowo tania gilotyna pozwala ciąć szybko jednak można nią wycinać jedynie proste elementy. Szlifierka kątowa, mimo iż bardziej precyzyjna, jest zdecydowanie mniej wygodna, zaś najlepszym rozwiązaniem wydaje się być przecinarka stołowa. Gwarantuje ona szybkie, sprawne i dokładne cięcie choć problemem może być jej wysoki koszt.

Zagęszczarka to podstawa
Zagęszczarki stoją u podstaw poprawnie wykonanej pracy brukarskiej dlatego warto zaopatrzyć się w nie już na samym początku działalności. Piszemy „nie” ponieważ zazwyczaj potrzebne jest więcej niż jedno urządzenie tego typu. Pierwsza zagęszczarka, o masie ok. 100 kilogramów, jest wykorzystywana codziennie do zagęszczania podbudowy oraz ubijania podsypki. Druga, znacznie cięższa (nierzadko ponad 250 kilogramów) skutecznie dobija ułożoną nawierzchnię i nadaje jej właściwą płaszczyznę. Zagęszczarki, zwłaszcza te pochodzące od renomowanych producentów, to kosztowny sprzęt jednak bez jego pomocy trudno skutecznie wykonywać prace brukarskie.

Narzędzia do codziennej pracy
Ponieważ praca kamieniarzy i brukarzy nie koncentruje się wyłącznie na układaniu kostki, nie wypada nie wspomnieć typowych narzędziach służących do codziennych robót. Łopata, młotek, kilof, grabie czy taczki są wykorzystywane praktycznie cały czas. Z tego powodu dość szybko się zużywają, jednak rekompensuje to ich niska cena.