Obróbki kamienia

Obróbki kamienia - 23_2.jpg Badania dowodzą, że już ponad 70 tysięcy lat temu prymitywni przedstawiciele ludzkiej cywilizacji rozgrzewali kamienie. Poza obróbką kamienia polegającą na jego łupaniu za pomocą niezwykle prostych narzędzi, proces rozgrzewania miał służyć uzyskaniu lepszego surowca produkcyjnego.

Prymitywna obróbka termiczna
Doniesienia archeologów jasno wskazują, że nasi przodkowie wrzucali do specjalnych ognisk dostępne skały z dużą zawartością krzemu. Pod wpływem wysokiej temperatury wewnętrzna struktura kamienia ulegała przekształceniom, co w konsekwencji upraszczało jego łupanie, a dokładnie poprawiało parametry jego łupliwości i znacznie ułatwiało produkcję narzędzi.
Zatem już Homo sapiens sprzed tysięcy lat znali metody cieplnej obróbki kamienia naturalnego. To odkrycie z pewnością przyczyniło się do ekspansji naszych przodków na inne kontynenty, a w rezultacie rozwoju i postępu cywilizacyjnego.

Obróbka kamienia dzisiaj
Obecnie do podstawowych procesów obróbki kamienia naturalnego zaliczamy:
- łupanie
- cięcie
- obróbkę termiczną, ultradźwiękową, laserową, oraz obróbkę prądem elektrycznym o wysokiej częstotliwości.
Ich realizacja następuje przy wykorzystaniu wyspecjalizowanych maszyn i urządzeń oraz zaawansowanych współczesnych technologii.
Dzisiejsza obróbka kamienia jest wciąż procesem długim, wymagającym cierpliwości, doświadczenia i wysokiej precyzji. Jednak finalnie pozwala stworzyć szeroką i atrakcyjną gamę wykończeń powierzchni kamiennych, a mianowicie powierzchnię: piłowaną, szlifowaną, płomieniowaną (paloną), piaskowaną, łupaną i groszkowaną.
W kontekście obróbki cieplnej, jako metody stosowanej przez naszych prehistorycznych przodków, płomieniowane wykończenie powierzchni kamienia zasługuje na szczególną uwagę.

Otóż faktura płomieniowana kamienia uzyskiwana jest w wyniku nagrzewania palnikami gazowymi powierzchni surowego materiału. Pod wpływem wysokiej temperatury nagrzewana powierzchnia łuszczy się, co nadaje jej doskonałe właściwości antypoślizgowe.

Twardziel do poprawki
Twarde kamienie, takie jak granit, często poddawane są obróbce przy użyciu płomienia gazowego. Pozwala to wpłynąć na własności materiału i nadanie im pożądanego charakteru. Rezultat takich działań to płyty granitowe płomieniowane, charakteryzujące się chropowatą, ostrą w dotyku fakturą. Płyty te doskonale sprawdzą się w budowaniu ciągów komunikacyjnych narażonych na kontakt z wodą, śniegiem czy lodem.