Skała znana na świecie

Skała znana na świecie - 31_1.jpg Strzegom nie bez powodu jest nazywany granitową stolicą Polski. To zaledwie szesnastotysięczne miasteczko zasłynęło właśnie z wydobycia tego cennego kamienia – ogromne tereny Przedgórza Sudeckiego są jednym z najbogatszych w granit obszarów w Europie.
Miliony ludzi jeżdżących berlińskim metrem, turyści podziwiający Pałac Sprawiedliwości w Hadze, spacerowicze na placu Katedralnym w Kolonii, a nawet osoby fotografujące pomnik Ernesta Malinowskiego w Peru – większość z nich nie zdaje sobie sprawy, że wszystkie te miejsca łączy jedna rzecz – granit wydobyty właśnie pod niewielkim Strzegomiem.


Niegdyś Strzegom stanowił ważny punkt handlowy, słynący nie tylko z doskonałego kamienia, ale rzemiosła w ogóle. Niestety lata wojen (zwłaszcza wojna trzydziestoletnia) zburzyły ten stan rzeczy wpychając miasto w spiralę naprzemiennych sukcesów i niepowodzeń. Szczęśliwie, poza zabytkami, Strzegomiowi udało się zachować to, co najcenniejsze – kamienne serce. Wydobywany od pierwszej połowy XIX wieku granit strzegomski wciąż stanowi główną siłę miasta, budując jego bogactwo i kształtując historię. Cieszący się renomą nie tylko w Polsce, ale w całej Europie stanowi główny towar eksportowy regionu. Dzięki swojej ogromnej wytrzymałości, zapewnia konstrukcjom długowieczność, zaś Strzegomiowi niesłabnącą renomę.