Sztuka układania kostki

Sztuka układania kostki  - 39_1.jpg Patrząc na gotowe chodniki czy podjazdy, mogłoby się wydawać, że układanie kostki brukowej nie należy do trudnych zadań. Rzeczywistość jest zgoła inna. Wymaga wnikliwego rozplanowania pracy, poznania właściwości wykorzystywanego materiału oraz stosownej sprawności manualnej. W poniższym tekście przedstawimy kolejne etapy budowy powierzchni z wykorzystaniem kostki brukowej, wyjaśnimy jak wielki wpływ na całość prac ma etap przygotowawczy oraz odpowiemy na pytanie, dlaczego bez planu cała „zabawa” może nie wypalić. Zapraszamy do lektury.

Słowem wstępu
Przygotowując przydomowy taras lub chcąc estetycznie wykończyć ścieżkę w ogródku, warto skorzystać z kostki brukowej. Materiał ten ze względu na wyjątkowe właściwości jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne. Niestraszny mu mróz, deszcz, śnieg czy wilgoć. Ponadto potrafi zbudować elegancką powierzchnię, wykończoną w wielu kolorach. Nie dziwi zatem wysoka popularność tego rozwiązania. Zanim przystąpimy do układania kostki brukowej, powinniśmy ustalić, w jakim celu to robimy. Jeśli chcemy zbudować przydomowy taras, wykończyć chodnik lub inne powierzchnie spacerowe, swoje zadanie idealnie wypełni kostka o grubości około 4 centymetrów. Gdy tworzymy obszar narażony na większy nacisk, na przykład podjazd do garażu, zdecydujmy się na grubszy materiał, minimum sześciocentymetrowy. Poza określeniem grubości kostki, przygotujmy projekt obszaru, który chcemy wykończyć. Szczegółowy plan działania pomoże w trakcie późniejszych prac, gdy to w oparciu o niego, będziemy kładli kolejne elementy konstrukcji.

Etapy układania kostki brukowej
Po wykonaniu planu, możemy przystąpić do części właściwej prac. Jednak zanim przejdziemy do układania nawierzchni, będziemy musieli zrealizować szereg pobocznych czynności. Należą do nich między innymi korytowanie, montaż odwodnienia, ułożenie krawężników i warstwy podkładowej.

Korytowanie
Pierwszym etapem procesu układania kostki brukowej będzie korytowanie. Jest to nic innego jak przygotowanie powierzchni, na której płyta granitowa lub betonowa zostanie zamontowana. W większości przypadków wykop na głębokość 30-40 centymetrów będzie właściwy. Wartość ta ściśle powiązana jest z rodzajem gruntu i przewidywalnym obciążeniem. Inna będzie zatem w przypadku chodników, inna przy budowaniu podjazdu dla samochodów. Realizacja tego etapu możliwa będzie przy pomocy łopaty, w skrajnych przypadkach nie obejdzie się bez wsparcia koparki.

Odwodnienie
W kolejnym punkcie zajmiemy się instalacją odwodnieniową. Etap ten możemy pominąć, jeśli mamy możliwość delikatnego pochylenia powierzchni celem odprowadzenia wody. W sytuacji, gdy po naszej stronie leżeć będzie pozbywanie się wody np. z podjazdu, warto skorzystać z możliwości podpięcia instalacji do kanalizacji deszczowej lub studni. W niektórych przypadkach nie obejdzie się bez pompy ze zbiornikiem na wodę. Bez względu od wybrany sposób, musimy połączyć korytko betonowe z rurą odpływową.

Krawężniki
Trzeci punkt prac skupiony będzie wokół krawężników. Aby efektywnie wykonać swoje zadanie powinniśmy zdecydować, czy na tworzonej powierzchni lepiej spiszą się krawężniki chodnikowe, czy może drogowe. W zależności od masywności konstrukcji wybierzmy jedną z opcji. Pamiętajmy, że krawężniki powinny nie tylko wyglądać, ale również wzmocnić tworzoną powierzchnię. Dlatego do ich instalacji użyjmy gęstego betonu.

Podbudowa i podkład
Głównym zadaniem podbudowy będzie stabilizacja powierzchni. Najlepiej wykonać ją z tłucznia lub pospółki, a w przypadku dużych obciążeń, posiłkować się geowłókniną. Wykonując podkład pod tworzoną konstrukcję, można posłużyć się piaskiem wymieszanym z cementem. Pamiętajmy, że warstwa podkładowa ulegnie obniżeniu, dlatego dobrze jest zostawić kilkucentymetrową rezerwę.

Układanie kostki
Dopiero po poprawnym wykonaniu powyższych czynności, możemy rozpocząć etap właściwy czyli układanie kostki. Możemy to zrobić rzędami lub zgodnie z zaplanowanym wzorem. Najlepszy efekt uzyskamy układając kolejne elementy odpowiednio ciasno. Po ukończeniu rozkładania, wystarczy posypać konstrukcję drobnym piaskiem, który zapełni szczeliny. Ostatnim krokiem będzie zamiecenie jego nadmiaru. Skończone!