Wszystko o granicie

Wszystko o granicie - 35_1.jpg Należy do grupy najbardziej pospolitych skał magmowych. Jego polskie złoża ulokowane są przede wszystkim na Dolnym Śląsku oraz w Tatrach. Występujący w wielu odmianach – napisowej, karkonoskiej, strzegomskiej, strzelińskiej, rapakiwi i adamelit, zbudowany jest w oparciu o kwarc, skaleń potasowy i plagioklaz oraz biotyt. Przed Państwem granit, niezwykle ceniony surowiec o wszechstronnym zastosowaniu. Granit jest niezwykle popularną skała, choćby ze względu na fakt, iż występuje na wszystkich kontynentach. W związku z łatwą dostępnością oraz cennymi właściwościami, jest chętnie wykorzystywany przez człowieka w różnych gałęziach przemysłu i życia codziennego. Nie bez znaczenia pozostaje jego wygląd – występuje w wielu odmianach, przybierając przeróżne barwy.

Skąd się bierze granit?
Granit w 10 procentach składa się z muskowitu i biotytu, zaś resztę – w równym stopniu – stanowią kwarc, sklań potasowy oraz kwaśny oligoklaz i albit. Tak zbudowane skały magmowe są wynkiem wolnego zastygania magmy w głębokich warstwach naszej planety. W jaki sposób odbywa się cały proces twórczy? Magma uciska skorupę ziemską przeciskając się przez szczeliny na powierzchnię lub zastyga w głębinach krystalizując minerały. Warunki te pozwalają na powstanie twardnych, niesamowicie odpornych skał, wśród których znajduje się własnie granit.

Parametry techniczne i właściwości wizualne
Wysoka popularność granitu jest zasługą między innymi wyjątkowych parametrów technicznych, którymi dysponuje. Poza tym, że jest to szczególnie twarda skała, to również odporna na ścieranie. Cechuje się wysoką wagą, np. bloki granitowe o wymiarze metra kwadratowego i grubości sięgającej 5 centymetrów ważą około 140 kg.
Poza wysoką solidnością, granit jest również wyjątkowo urodziwy. W naturze spotkamy się ze skałami o następujących barwach: szary, brązowy, żółty, czerwony, niebieski, zielony, czarny. Szczególny wygląd granitu odkryjemy dopiero po stosownej obróbce, gdyż to co najpiękniejsze, skrywa w środku.

Zastosowanie
Skały granitowe, ze wzgledu na wiele cennych właściwości takich jak niezwykle wysoka odporność na trudne warunki i uszkodzenia mechaniczne, urodziwa faktura i kolorystyka, a przez to elegancki wygląd, jest mocno cenionym surowcem. W związku z tym bywa wykorzystywany zarówno jako element dekoracyjny, jak i twórczy. Powszechne jest stosowanie granitu w budowach dróg, mostów i obiektów sakralnych. Duże bloki granitowe idealnie sprawdzają się w budowlach monumentalnych czy filarach mostów. Wyjątkowe cechy granitu docenili również architekci wnętrz, korzystając ze skał przy tworzeniu mieszkań, dekoracji ogrodów, salonów, gabinetów. Granit często spotykany jest również w kuchni – między innymi blaty są zbudowane w oparciu o ten wyjątkowy surowiec. Mniejszy gabarytowo granit, przybierający postać kostki brukowej, krawężników czy kruszywa, wykorzystywany jest do budowy dróg, jako materiał kryjący na torze żużlowym czy w innych dyscyplinach sportowych, np. curlingu, gdzie służy do produkcji kameni wypuszczanych na lodzie. Niezwykle popularne jest również stawianie pomników i nagrobków cmentarnych z granitu.

Ciekawostki
Nie wszyscy używający granitu jako skały ozdobnej czy wysoce praktycznej, zdają sobie sprawę z jego wyjątkowych właściwości, dzięki którym zdecydowanie wyróżnia sie na tle konkurencji. Poniżej zdradzimy dwa wyjątkowo ciekawe zastosowania skały.
Jedną z istotniejszych cech skał granitowych jest umiejetność pochłaniania ciepła. Właściwość ta jest często wykorzystywana w branży gastronomicznej. Kamień nie tylko długo utrzymuje ciepło, ale również równomiernie je przekazuje. Nie bez powodu pizza czy steki pieczone są właśnie na kamieniu granitowym. Swoistą ciekawostką jest fakt, iż granit wykorzystywany jest także do studzenia potraw, gdyż doskonale absorbuje ciepło. Kolejną niecodzienną branża, która nieustannie korzysta z dobrodziejstw skał granitowych, jest świat sprzętu audio. Granity ze wzgledu na wysoką gęstość, są wyjątkowo stabilne. W związku z tym idealnie sprawdzają się jako podstawki pod kolumny głośnikowe.