Jak dbać o kostkę brukową

Jak dbać o kostkę brukową - 37_1.jpg Kostki brukowe, mimo swej ogromnej wytrzymałości, są stale narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Chodzi tu przede wszystkim o wilgoć i zmiany temperatury, jednak wynikające z intensywnego użytkowania uszkodzenia mechaniczne oraz mikroorganizmy również odciskają na kostce brukowej swoje piętno. Jak dbać o kostkę brukową? Jak zabezpieczyć ją przed zniszczeniem i zaplamieniem, a w razie potrzeby wyczyścić? Odpowiedzi na te i inne pytania spróbujemy udzielić w niniejszym wpisie.

Mycie bruku
Zarówno granitowa kostka brukowa, jak i jej betonowy odpowiednik są idealnym miejscem do rozwoju porostów – zwłaszcza jeśli znajdują się w wilgotnym, zacienionym miejscu. Zielony nalot oraz pył wnikający w zagłębienia kostek, najlepiej czyścić myjką ciśnieniową z wykorzystaniem odpowiednich środków chemicznych. Właściwie dobrane nie tylko usuną mikroorganizmy, ale również na długo zabezpieczą powierzchnię przed ich nawrotem. Nie zaleca się skrobania bruku gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia, a nawet trwałego zniszczenia materiału.


Odplamianie bruku
Tłuszcz, olej silnikowy oraz benzyna zostawiają na powierzchni kostki brukowej wyjątkowo nieestetyczne ślady. Istnieje wiele specjalistycznych preparatów, które pozwalają szybko się z nimi uporać, jednak ich dobór powinien być dokładnie przemyślany. Ponieważ środki o zbyt silnym działaniu mogą odbarwić czyszczoną nawierzchnię zaleca się korzystanie z wodnego roztworu płynu do naczyń (w proporcji 1/3). Delikatnie naniesiony i pozostawiony na czas ok. 1 godziny, powinien uporać się z większością plam.

Impregnacja
Miejsca takie jak okolice grilla czy podjazd są szczególnie narażone na zabrudzenia. Z tego powodu zaleca się pokrywanie ich środkami zabezpieczającymi przed zaplamieniem. Odpowiednia impregnacja nie tylko zatrzyma benzynę, oleje i inne płynne zanieczyszczenia, ale również podniesie ogólną odporność bruku na ścieranie.

Bez względu na intensywność naszych starań nie unikniemy zabrudzeń – prędzej czy później pojawią się na każdej brukowanej powierzchni. Ponieważ wytrzymała granitowa kostka nie wymaga intensywnych prac konserwacyjnych, zazwyczaj wystarcza regularne zamiatanie i przemywanie czystą wodą. Co jednak zrobić w przypadku intensywnych zanieczyszczeń, takich jak plamy z oleju silnikowego czy porosty? Poniżej prezentujemy kilka porad, które z pewnością pomogą utrzymać chodnik, podjazd i każdą inną brukowaną powierzchnię w doskonałym stanie.

Odchwaszczanie
Szczeliny między kostkami brukowymi to idealne miejsce do rozwoju chwastów. Walka z nimi jest wyjątkowo czasochłonna – system korzeniowy znajduje się pod warstwą bruku dlatego nawet regularne wyrywanie zielonych części roślin pomaga jedynie na krótką chwilę. Znacznie lepszym (a z pewnością bardziej efektywnym) sposobem jest zastosowanie herbicydów przeznaczonych do tępienia chwastów. Aplikowane spryskiwaczem lub przeznaczonym do tego celu specjalnym mazakiem szybko oczyszczą brukowaną powierzchnią z dziko rosnących roślin.

Uzupełnianie braków
Wiatr, działanie owadów, a także intensywne użytkowanie mogą doprowadzić do ubytków piasku wypełniającego szczeliny między kostkami. Brak odpowiedniego wypełnienia sprawia, że stają się one niestabilne, a całej powierzchni (podjazdu, chodnika, etc.) grozi postępująca degradacja i wykruszanie się kolejnych elementów. Ubytki należy systematycznie uzupełniać, dosypując materiał wypełniający przemiatając nim bruk.

Wykwity
Problem ten dotyczy przede wszystkim osób wykorzystujących bruk betonowy - granitowa kostka brukowa nie wytrąca żadnych związków chemicznych i nie przebarwia się. Wodorotlenek wapnia, powstający podczas wiązania betonu, wydostaje się na zewnątrz pod wpływem parowania wody tworząc nieestetyczny biały nalot. Wykwity znikają samoistnie (pod wpływem działania deszczu i czynników mechanicznych) jednak proces ten może zająć nawet dwa lata. Osobom, którym zależy na szybkim rozwiązaniu problemu poleca się słaby wodny roztwór kwasu solnego (proporcje 1/5), który należy później dokładnie spłukać za pomocą czystej wody.

Każdy właściciel brukowanego podjazdu, chodnika czy schodów chce, by był on zadbany i estetycznie się prezentował. Mimo iż kamień nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych, zdarzają się sytuacje, w których nie obejdzie się bez odrobiny kosmetyki. Mamy nadzieję, że powyższe porady okażą się przydatne.
powrót